دکتر ابوالفضل بجانی

از ورزش تا فرهنگ و اجتماع

نمی‌دانم این عبارت مدیریت چمنی را کی و کجا شنیدم و یا اصلا نمی‌دانم آن را شنیدم و یا ساخته ذهن خودم است. اما هرچه هست، حاوی مفهوم مهمی است. چمن وقتی کاشته شد و رشد کرد، نیاز به مراقبت دارد. وقتی چمن رشد می‌کند، باید با ماشین چمن‌زنی کوتاه شود تا همه یک‌دست و یک‌جور شوند و اگر در این میان یک یا دو ساقه چمن زودتر از بقیه رشد کنند و بیش از بقیه قد بکشند، بلافاصله با قیچی چمن‌زنی به جانش می‌افتند که چه؟ حق نداری بیش از بقیه قد بکشی!!! این یعنی مدیریت چمنی!

مدیریت چمنی، در مورد نگهداری چمن مناسب و مفید است! اما در مورد انسان‌ها چه؟ مسلما تفاوت‌های انسانی مانع از رشد یکسان آنها می‌شود وگرنه مفهوم خلاقیت، استعداد، انگیزه و هوش بی‌معنا خواهد شد. اما امروزه چه می‌شود که اگر فردی در یک گروه بیش از بقیه موفق شود، دیگران به هر وسیله‌ای در صدد تخریب او یا به اصطلاح خالی کردن زیر پایش برمی‌آیند؟ این همان مدیریت چمنی است که می‌گوید: حق نداری بیش از بقیه رشد کنی، کوتاهت می‌کنم تا اندازه بقیه شوی!!! و متأسفانه این همان اتفاقی است که در جایگاه‌های مختلف علمی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، …. حوزه ورزش کشورمان شاهدش هستیم. کاش به جای اینکه فد کشیدن سایرین را با ترفندهای مختلف مانع شویم، سعی کنیم ما هم قد بکشیم و رشد کنیم و کاش به سایرین هم کمک کنیم تا آنها هم رشد کنند! اما تا وقتی مدیریت چمنی بر ورزش ما حاکم است، نه تنها در حوزه علم و دانشگاه‌ها، بلکه در تمام حوزه‌های مدیریت ورزشی کسی حق ندارد بالاتر از ما قرار گیرد!!! و این می‌شود که گاه می‌شنویم، ورزشی‌ها با خودشان هم نمی‌سازند! تعجب‌آور نیست؟؟؟!!!!!

از سایت خانم دکتر سارا کشکر:

 

http://www.sarakeshkar.com/index.php?option=com_content&view=article&id=76:مدیریت-چمنی&catid=15:interesting-and-readable&Itemid=24

10 thoughts on “مدیریت چمنی”

دیدگاهتان را بنویسید