دکتر ابوالفضل بجانی

از ورزش تا فرهنگ و اجتماع

اخیرا تعدادی از بازیکنان فوتبال کشورمان با مشکلاتی در خصوص کارت معافیت از خدمت سربازی روبرو شدند که باعث شد فوتبال کشورمان تحت تأثیر این مسائل قرار بگیرد.

این در حالی است که به گزارش روابط عمومی سازمان لیگ، مهدی تاج در خصوص ابطال کارت برخی بازیکنان لیگ برتری گفته است: این بازیکنان باید تمام پول‌هایی را که از باشگاه گرفته‌اند، برگردانند. همچنین در صورت تصویب اگر بناست این بازیکنان در تیم‌های نظامی بازی کنند باید به صورت رایگان به فوتبال خود ادامه دهند. البته این مسئله هنوز تأیید نشده است.

اما جدا از تنبیهات ورزشی که باید برای چنین بازیکنانی در نظر گرفته شود به نظر می‌رسد در زمینه اتهام یا جرم اجتماعی آنها نظیر تهیه و تدارک مدارکی جعلی یا غیر واقعی که منجر به صدور کارت معافیت از خدمتشان شده هم باید اقداماتی صورت بگیرد و شاید بهترین «حَکَم» قانون باشد که تعیین می‌کند چنین افرادی با چه مجازاتی روبرو می‌شود.

در همین خصوص احمدرضا براتی، کارشناس حقوق فوتبال کشورمان و معاون حقوقی اتحادیه باشگاه‌ها در گفت گو با فارس عنوان می کند: اصلاً به این قضیه کاری نداریم که آنها چگونه کارت گرفتند اما مهم این است که این بازیکنان برای گرفتن کار معافیت از خدمت روند قانونی را طی نکرده‌اند و به شکلی غیرقانونی به این کارت معافیت دست پیدا کردند که این نقطه مشترک همه این بازیکنان است و آنها پروسه‌ای قانونی برای اخذ معافیت را طی نکرده‌اند و در کارشان با تقلب و سندسازی به کارت معافیت از خدمت رسیده‌اند.

به نظر وی ماده ۶۰ قانون خدمت نظام‌وظیفه در این باره می‌گوید که هرکس از هر راه غیرقانونی مثل اعمال نفوذ،‌ تقلب، جعل، سندسازی، رشوه و … و راه‌هایی از این دست معافیت بگیرد یا خدمت نکند باید به دادگاه صالحه معرفی شده و این جرم بین یک تا پنج سال حبس در پیش دارد. به احتمال زیاد بعد از حبس هم چون غایب از خدمت بوده اند با مجازات اضافه خدمت مواجه خواهند بود.

معاون حقوقی اتحادیه فوتبال در ادامه تصریح می کند: البته جدیداً مسئولان در اظهارنظری جالب می‌گویند که جعل کارت صورت نگرفته و راه‌هایی که آنها را معاف کرده اشتباه بوده اما باید بگویم که قانون نظام‌وظیفه از قبل این موارد را هم پیش‌بینی کرده و اعلام داشته که از هر راه غیرقانونی شامل پارتی، رشوه، اعمال نفوذ و… چون راه‌های غیرقانونی به حساب می‌آید و از زیر خدمت مقدس سربازی شانه خالی کرده‌اند باید به صورت قانونی هم به این موارد رسیدگی شود.

در این زمینه سردار کمالی، جانشین منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح، چندی پیش با اشاره به تلاش برخی افراد و باندها برای سوءاستفاده از قانون و جعل کارت‌های خدمت سربازی، بر برخورد قاطع ستادکل نیروهای مسلح با هرگونه تخلف تأکید و خاطرنشان کرده بود نیروهای مسلح هیچ‌گونه اغماضی در برابر کوچک‌ترین تخلفات در این زمینه نمی‌کند و با شدت با تمام متخلفان در هر سازمان و دستگاهی برخورد می‌کند و ما این اطمینان را به مردم می‌دهیم که به هیچ وجه در برابر تخلف فرد یا افراد مختلف کوتاه نخواهیم آمد و موضوعات این‌چنینی را با جدیت پیگیری می‌کنیم و تا حصول نتایج کامل و شناسایی تمام متخلفین، بررسی موضوع را متوقف نخواهیم کرد و با هرگونه کوتاهی و اغماض از سوی مسئولین و متصدیان امر نیز برخورد می‌کنیم.

همچنین کمالی در پاسخ به مجازات فوتبالیست‌های متخلف گفته بود در موضوع مجازات این افراد نیز دو بخش متفاوت وجود دارد؛ اول آنکه ستادکل نیروهای مسلح کارت این افراد را باطل اعلام می‌کند و آن‌ها موظف به گذراندن دوره سربازی با اضافه خدمت می‌شوند و در وهله دوم برای مشخص شدن مجازات جعل کارت، به دستگاه قضایی معرفی شده و دستگاه قضا مجازات‌ جعل این کارت‌ها را که اسناد رسمی نیز محسوب می‌شوند مشخص می‌کند.

حال نکته این است که اگر این بازیکنان جرمی انجام داده اند چرا باید به تیم‌های نظامی معرفی شوند و ادامه خدمتشان را در این تیم‌ها سپری کنند و این سوال در ذهن هر شهروند ایرانی که دو سال از عمر مفیدش را در سربازی بوده نقش می بندد که چه فرقی بین من با این فوتبالیست متخلف بوده که هم خلاف کرده هم به فوتبالش رسیده وجود دارد؟

 

بر گرفته از سایت الف «www.alef.ir»

One thought on “آیا مجازات تخلف فوتبالیست‌ها فرستادن آنها به تیم‌های نظامی است؟!”
 1. سلام
  بحث خیلی خوبی رو باز کردیـد
  به نظر من این کار
  یعنی بازی بازیکنانی که مخواستند با حکم های جعلی معافیت بازی کنند در تیم های نظامی اشتباه است
  فقط نظیر این کار رو میتونیم در گذشته ی فوتبال خودمون ببینیم
  البته این که از اول این بازیکنان با میل خود به این تیم ها می رفتند مسئله ی دیگری بود
  ولی این بازیکنان به اصلاح “قانون رو دور زدند”
  اگر این اتفاقات خارج از ایران پیش بیاد بازیکن به شدت جریمه خواهد شد
  ولی متاسفانه در کشور ما مسئله با **جلسه** حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید