دکتر ابوالفضل بجانی

از ورزش تا فرهنگ و اجتماع

گاه گداری از طریق ایمیل با دوستم که خارج از کشور هستند واین روزها برای خودش کارشناس خبره برق و الکترونیک محسوب می شود درارتباط هستم. دوستم دریک شرکت کوچک دانش بنیان SME مشغول به کار می باشد. هفته گذشته سوالی ذهنم را حسابی مشغول کرده بود حالا که ده سالی ازاقامت دوستم درخارج از کشور می گذرد چرا تحصیلات خودرا ادامه نمی دهد. چرا تلاش نمی کند دکترا بگیرد سوالم را مکتوب برایشان ایمیل کردم جواب دوستم بسیار تامل برانگیز بود:

– در شرکتی که کار می کنم تابلویی در واحد اداری نصب شده است که درآن نوشته است این شرکت به مقاطع تحصیلی بالاتر از لیسانس نیاز ندارد. و همه پرسنل شرکت با تعهد به این شرط درشرکت شاغل شده اند .درصورت ادامه تحصیل توسط هرفرد بدون چون وچرا از شرکت اخراج خواهم شد.

دوستم اضافه کرده است حقوق و مزایای خیلی خوبی دریافت می کنم که به عملکرد و تخصصم مربوط است لذا لزومی برای ادامه تحصیل نمی بینم. از طرفی صعود به سمت های مدیریتی به موفقیت های شغلی بستگی دارد. تحصیلات عالی دراین مورد زیاد موثر نمی باشد. اما آموزش های کاربردی توسط شرکت برای پرسنل برگزار می شود که درجریان آخرین تغییرات و پیشرفتهای حوزه تخصصی قرار می گیریم.

دو نکته دراین پیام دوستم جلب نظر می کند:

۱- یک بنگاه تولیدی با شفاف سازی شرط استخدام – این شرکت به تحصیلات بالاتراز لیسانس نیازی ندارد – توانسته چشم اندازی برای خود را ترسیم کند که تضمین کننده موفقیت های آینده آن می باشد.

۲- برگزاری آموزشهای کاربردی پرسنل شرکت را توانمند نموده که جایگزین مناسبی برای تحصیلات عالی محسوب می شود.

این روزها که موج گرفتن فوق لیسانس در اداره جات دولتی و شرکتهای تولیدی باب روز شده است. سوالی که مطرح است آیا اخذ مدرک بالاتر می تواند گره از انواع مشکلات شرکت ها و ادارات و موسسات کم بهره و نا کارا بگشاید؟ چیزی که برهمگان واضح و مبرهن است مسابقه ای درگرفته است به نام اخذ مدرک بالاتر تا از قافله عقب نمانیم. جریانی است برآمده از همان چشم هم چشمی ایرانی که چرا من فوق لیسانس نباشم و …

 

برگرفته از سایت:

alef.ir

One thought on “چرا ادامه تحصیل نمی‌دهی؟”

دیدگاهتان را بنویسید