دکتر ابوالفضل بجانی

از ورزش تا فرهنگ و اجتماع

حضور دوباره تراکتور؛ آنچنان طوفانی بود که برگ درختانی پاییزی را که به زور روی درخت نگهداشته می‌شدند را بریزد. اگرچه، نظرات موافق و مخالف بسیار زیادی حول جایگاه و خواستگاه تراکتور همیشه بوده و همچنان هم خواهد بود، اما به نظرم، تقریبا در مورد شور و شعور هواداری تراکتور اتفاق نظر وجود دارد.

در تمام مدت حضور دوباره؛ موقیعیت تیم در جدول، مربی، بازیکن و خیلی چیز‌های دیگر به کنار، تراکتورچی‌ها فرهنگ عمیق و متفاوت هواداری را به نمایش گذاشته‌اند و اگر ادعا کنیم خیلی وقت‌ها خیلی از دیگران به حمایت از تیمشان می‌پردازند تا در مقابل هواداران تراکتور کم نیاورند، گزاف نگفته‌ایم. فرهنگ «عیبی یوخ» که هرچند، به نظر برخی بعدها مورد تحریف یا سو استفاده هم قرار گرفت؛ توانست جنس سکوی‌های تراکتور را از افتادن به فرهنگ چارواداری رهانیده آنان را به «فراتر از هوادار» تبدیل کند.

متاسفانه، از همان اول هم، گاها به صورت واکنشی و گاه حتی کنشی رفتارهای نامطلوب مشاهده می‌شد و می‌شود. شنیدن کلمه «بی‌شرف» نه تنها گوش؛ بلکه روان را هم آزار می‌دهد. هر انسانی، سهوا یا حتی عمدا ممکن است خطا کند، و ممکن است ما از این خطای عمدی یا سهوی متضرر و یا بازنده شویم، ولی به نظر من، جایی که باید «فراتر از یک هوادار» بودن را اثبات کنیم چنین مواردی است. «عیبی یوخ» اگرچه در جاهای دیگری هم کارکردهای خوبی داشته است، اما به نظر من اصلی‌ترین جایگاه آن تقدیم «عیبی یوخ» به کسانی است که ما را عمدا یا سهوا رنجانده‌اند.

بحث در این زمینه تفصیل زیادی می‌طلبد، اما به مناسبت بازی تراکتور-استقلال و به یادبود سر کنده شده «کبوتر سفید» تراکتور توسط استقلالی‌‌ها، آرزو، دعا و تلاش می‌کنم، «بی‌شرف» را از سکوهای یادگار امام برانیم. ما چیزهای بسیار گرانبهاتری برای عرضه، به همزبانان، هم‌وطنان و جهانیان داریم.

7 thoughts on “تراکتورسازی: چرا بی‌شرف؟!”
 1. سلام
  بلی بلی
  تو اخرین لحظات گل مساوی رو تراختو خورد!! متاسف شدم
  من از تبریزییا خوشم نمیاد برا همین ذوقی برا تراختور ندارم ولی دوست دارم از همه لحاظ چه بازی و چ هواداراش بدرخشه!
  امروز متن جالبی دیدم پشت پراید!!!! آبی نیسان نه هاااا پراید!!!
  نوشنته بود
  کاش من هم تراختور بودم!!!!
  تاکید میکنم پراید بود!!
  روز خوش

 2. با عرض سلام به آقای بجانی معلم محترم و دوست داشتنی ….من عاشق تیم تراکتور سازی و کسانی هستم که تیم رو همایت میکنن و هر حرفی که هواداران میزنن بر میگرده به غیرتی که به شهر وو تیمی که دارن پس وجود این مردمان در تبریز و ایران باعث افتخار برای مان ترکی زبانان است ….متشکرم خداحافظ

 3. سلام استاد بجانی با عرض و سلام و ادب ضمن خسته نباشید استاد در مورد بچه هایه کلاس من از شما معذرت خواهی میکنم و امید وارم خواهش این بنده یه حقیر را پذیرفته و معذرت خواهی من را قبول بفرمایید به امید فردایه بهتر.از مطالبتون هم استفاده کردم مرسی استاد.مهدی پیرجهان شاگرد کلاس دوم A

دیدگاهتان را بنویسید